Tulekul:: Vaimuliku muusika festival CREDO

Armeenia iidsed laulud. Marlena Mosh | 23.11.2017 kell 19:00

"Armeenia iidsed vaimulikud laulud"
Marlena Mosh (vokaal)
Alexander Malkus (klaver)


Lauljanna Marlena MOSHi kontsert 23. novembril Hopneri majas tutvustab meid Armeenia muusikakultuuri eri tahkudega ja annab võimaluse tunnetada selle meie jaoks ebatavalist palet - sest Armeenia muusika areng toimus võrreldes Euroopaga väga erinevalt, oma jälje jätsid erisugused kultuuriajastud; tänapäeva muusikas näeme iidsetest rahvapärimustest ja Euroopa professionaalsest kunstist pärit loominguliste impulsside teistsugust jaotust.

Lauljanna hääl voolab loomutruult, nagu mägijõgi... ta laulab hämmastava puhtuse ja läbitungivusega, luues nähtavaid pilte... Mosh on leidnud oma ainulaadse esinemisstiili, säilitades samal ajal tõelise armeeniapärase intonatsiooni.

Kontserdil kõlavad iidsed armeenia kristlikud vaimulikud laulud - sharakanid, vaimulike palvete tõlgendused, Komitasi, Sajath-Nova muusika ja traditsioonilised rahvalaulud. See hõlmab Armeenia muusikamaailma V-XXI sajandil. Kontserdi ainulaadsus seisneb selles, et lauljanna hääleandmed võimaldavad meil edastada iidsete vaimulike laulude kõige keerukamaid melisme.
Paljude laulude puhul on klaverisaatjana abiks Moskva konservatooriumi õppejõud, kuulus pianist Alexander Malkus.
"Mida võib külastada eeldada ja sellelt kohtumiselt leida? Ilu!!! - läbistavat ja eredat nagu Armeenia päike, ... salapärast ja nukrat nagu tema hinge hääl, nõiduslikku-kättesaamatut nagu Ararati helkiv tipp."

KATEGOORIAD Kontserdid

Tulekul:: C-JAM

26.11.2017 kell 18:00

Neli meest, neli tooli, neli tšellot.
Need on mehed, kes ei karda avardada piire ja püstitada endale enneolematuid väljakutseid. Et nautida fantastilist muusikat, mille iga sõõm on ülimalt väärtuslik, peab seda oma kõrvaga kuulma ja oma silmaga nägema.
Tšellokvartetis on ühendatud klassikaline keelpillikvartett, improvisatsiooniline big-band, metalne ja kaasakiskuv rock-muusika, tundlik ning emotsionaalne tšello kõla. Eelnevad kontserdid on näidanud, et selline muusika ei jäta külmaks ühtegi kuulajat.

KATEGOORIAD Kontserdid

Tulekul:: Puuluup

8.12.2017 kell 19:00

 

Kaks meest 
Kaks igivana instrumenti
Kaasaegne tehnika 
.... kuidas see kõik kokku kõlab - tule kuula!

Ramo Teder (Pastacas) - hiiu kannel, elektroonika
Marko Veisson - hiiu kannel, elektroonika

Piletid Piletilevis 14/16€
ja tund enne algust kohapeal 20€

 

 

Puuluup läheneb hiiu kandle mängutehnikale ja repertuaarile mänguliselt, laenates ja segades erinevatest muusikatraditsioonidest pärit motiive. Puuluup juhib hiiu kandle jõhvkeelte võnked läbi efektiplokkide ja luuperi ning kasutab alternatiivseid mängutehnikaid ja heli tekitamise võimalusi. Hiiu kandle mahedale sahinale lisanduvad elektrooniliselt võimendatud kajad, koputused, kriuksud ja krabinad. Kõlade virvarris säilitatakse läbiva joonena siiski pilli naturaalne helivärv. Tekib kahekõne pilli tuttava loomuliku heli ning selle elektrooniliste variatsioonide vahel. Muusika on kohati tantsuliselt pulseeriva rütmiga ning kohati filmilik ja tume, hiilib muistsete Vormsi talharpamängijate kambrites ja kandub neist oi kui kaugele... Kõige sellega avaldab Puuluup austust hiiu kandlele nii tema traditsioonis kui ka tänapäeva uutes võimalustes. Inspiratsiooni ammutatakse Vormsi öödest, novembrikuu trammidest, haiglates tervenejatest ja Antonio Vivaldist.

Puuluup on psühhofolgist tuntud mõiste, kus pilli kõlakastist tekkiva resonantsi abil pannakse kajama terve puu (vahel ka kogu mets). Iseloomulikud on korduvad helimotiivid, mis põrkuvad puult puule ja sumbuvad samblasse. Teateid puuluubi kasutamisest leiab juba 14. sajandist, rahvapärimuses leiab otsese viite puuluubile vanasõnast "Kuidas metsa hüüad, nõnda vastu kostab" (EV 6762:75). Elektroonilises puuluubis kasutatakse metsa asemel efektiplokke (vt. Teder & Veisson VPMF 2014).

Hiiu kannel on enam kui 1000 aastat vana pill - kõikide poogenpillide esiisa. Vana rahvapill, millel autente kõla ja lai võimaluste spekter, mitte ainult rahavamuusika.

Kui sa veel ei tea, kes on Puuluup siis vaata siia: https://www.youtube.com/watch?v=wCI3rwKCUZc

KATEGOORIAD Kontserdid

Tulekul:: Othodox Singers

Muusikapäeva kontsert | 1.10.20171 kell 15:00

Ansambli Orthodox Singers rahvusvahelise muusikapäeva kontserdi kava on koostatud kaunitest vaimulikest teostest, mis on pärit Bulgaariast, Kreekast, Serbiast, Venemaalt. Üks kontserdi osa on pühendatud ka eksklusiivsetele iidsetele vaimulikele õigeusu lauludele, mis pärinevad Süüriast. Esitatakse ka eri ajastute autorimuusikat ja kaasaegseid teoseid õigeusu tekstidele. Enamik kavas esindatud vaimulikest teostest on sellised, mida kuuleb kontsert-ettekannetel väga harva.


Kriitikute poolt kiidetud professionaalsetest muusikutest koosnev ansambel Orthodox Singers on loodud Valeri Petrovi poolt aastal 1989. Tegemist on Eesti üheks parimaks professionaalseks kooriansambliks tunnustatud muusikuterühmaga, mille repertuaaris on nii varajasi kui ka nüüdisaegsemaid õigeusu kirikulaule. Lisaks tuntud välismaistele heliloojatele on ansambli repertuaaris ka Eesti tuntud heliloojate nagu Arvo Pärt, Cyrillus Kreek, aga ka Veljo Tormise muusikateoseid.


Orthodox Singers'i muusikud valdavad meisterlikult erinevatele ajastutele omaseid väljendusvahendeid: ansambli esinemismaneeri iseloomustavad täielik süvenemine pühakirja igasse sõnasse, laitmatu hääletehnika, täpselt läbi mõeldud dünaamiline kava ning erakordne stiilitunnetus. Kriitikud on korduvalt esile tõstnud ansambli lausa üleloomulikku oskust säilitada esitamise käigus teose vormiühtsust, saavutades samal ajal võrratult dünaamilise piano, mida kirjeldab kõige paremini väljend ”heli sulab ära”.

Sissepääs alates 14:30
Kestus 1h
Pileteid hinnaga 15/10 eurot saab osta Piletilevist, aga ka kohapeal enne kontserdi algust.

KATEGOORIAD Kontserdid

Ene Pars`i nätuse avamine!

"Eesti triibukood" | 7.11.2017 kell 18:00

 

T 7. novembril kell 18 avatakse Hopneri Majas Ene Pars`i näitus "Eesti triibukood". 

Näitusel esitletakse triibuvaipu ja rahvapärandist inspireeritud töid. Vaibad on õmmeldud värvilistest linase riide ribadest ja jälgivad eri kihelkondade rahvarõiva seeliku kangaste triibustikke. Autor on kohandanud need rahvaloominguna kinnistunud triibukoodid kaasaegseteks tekstiilideks, õmmeldes vaibad kokku autentsete originaalikangaste triibustikke järgivatest värvilistest linase riide ribadest. Kangad muudab reljeefseks kviltimistehnika (quilting), voodrile õmmeldud riideribad tepitakse läbi käsitsi. Rõhutades kohatunnust, triibustike seotust just kindla territooriumiga Eestist, on igale triibuvaibale lisatud ka kihelkonna nimetus.

 

Näitus jääb avatuks 26. jaanuarini 2018. kaunistades Hopneri Maja kontsertsaali ja fuajeed ning lisades meeleolu kõikidele sel ajal toimuvatele sündmustele, olgu selleks kontserdid, lavastused, vastuvõtud, pidulikud aktused või pulmad.

 

Aastal 2007 pälvis Ene Pars Eesti Tekstiilikunstnike Liidu eripreemia lapitehnika disainerlikule tasemele arendamise eest. 2010 pärjas Eesti Tekstiilikunstnike Liit Ene Parsi aasta tekstiilikunstnikuks, tõstes esile tema loomingu uuenduslikku suhet rahvuspärandisse. Ta juhatab oma tekstiiliateljeed Ene Pars Disain Oü ning töötab kunstnikuna Katariina Gildi lapikojas
KATEGOORIAD Kontserdid

Sügise värvid vene muusikas

Meriko segakoor | 4.11.2017 kell 17:00

 

4. novembril kell 17.00 toimub Hopneri majas segakoor Meriko kontsert „Sügise värvid vene muusikas“

Koori juhatavad Merike Toro ja Indrek Umberg

Tšellol Lembi Mets.

 

Kavas: Rahmaninov, Stravinski, Kedrov, Tšaikovski, Arenski, Kalinnikov, Tanejev, Gretšaninov, Štšedrin, Gavrilin, Sviridov.

KATEGOORIAD Kontserdid

Radik Tyulyush, Denis Kucherov, Triinu Taul

kontsert-rännak Ilmapuu | 28.10.2017 kell 19:30

28. oktoobril astub esmakordselt Eestis üles sakramentne trio, kes viib teid muusikalisele palvele puhta vee ja maailmamerede kaitseks. Kaks tundi kollektiivset mediteerimist, kokkusaamist esivanematega ja valgustavat energiavoogu.

Triosse kuuluvad:
- Radik Tyulyush, kõrilaulumeister, legendaarse ansambli Huun-Huur-Tu liige ja BBC Radio 3 World Music preemia laureaat (Mongoolia, Tõva)
- Denis Kucherovi, löökpillivirtuoos (tabla, hang, kadžira), ansambli S.A.M.H.E.Y asutaja (Venemaa)
- Triinu Taul, pärimusmuusikute suguvõsa järeltulija ja laulik (Eesti)
 

 

Radik Tyulyush
Radiku muusika loob maagilise atmosfääri, mida saab täiuslikult tunnetada vaid elavas kontsertesituses – see on muusika, mis sünnib "siin ja praegu". Oma muusikaga kutsub ta kuulajaid sukelduma Aasia geograafilises keskmes elavate Tõva rändrahvaste maailma, mis on oma kõrgete mägedega kaitstud ja isoleeritud muust maailmast. Nii nagu Tõva rahvas on juba ammustest aegadest kummardanud Taeva Isa Tengrit, Maa Ema Tšerit ja Maavaime ehk Urjanhide, tänab ka Radik oma muusikaga jumalaid nende osutatud hoole ja kaitse eest.

Denis Kucherovi (Jagannath)
Jagannath on üks tuntumaid traditsioonilise India muusika artiste Venemaal ja Ida-Euroopas. Tema muuusikutee sai alguse 14-aastaselt, kui ta alustas klassikalise muusika ja tablamängu õpinguid. 18-selt rändas ta juba Indiasse, kus õppis Guru Hashmat Ali Khan’i käe all ja oli India suurima tablamängija Rafiuddin Sabrini õpilane. Denis on oma karjääri jooksul esinenud koos peaaegu kõikide maailma tuntuimate India muusikutega, olnud üks maailma suurima joogafestivali korraldajatest, andnud välja mitmeid plaate ja asutanud maailmakuulsa ansambli S.A.M.H.E.Y.

Triinu Taul
Triinu on laialt armastatud unikaalse ja maagilise häälega eesti lauljatar, kes valdab ka mitmeid rahvapille. Tema muusika on transsi viiv segu šamaanlikest rütmidest, joikist, džässist, ambiendist ja teiste rahvaste muusikalistest traditsioonidest: Lõuna-Ameerikast, Aafrikast ja Araabiamaadest. Tema muusikas kajastub rahvuslik hing, mis saavutab läheduse oma sisemise olemusega.


Piletid ja lisainfo: +37253738387
Osta pilet: https://fienta.com/korilaulik-radik-tyulyush-i-kontsert-ilmapuu

KATEGOORIAD Kontserdid

Sündmuste kalender

> November 2017 >
E T K N R L P
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123