Möödunud: Puuluup

8.12.2017 kell 19:00

 

Kaks meest 
Kaks igivana instrumenti
Kaasaegne tehnika 
.... kuidas see kõik kokku kõlab - tule kuula!

Ramo Teder (Pastacas) - hiiu kannel, elektroonika
Marko Veisson - hiiu kannel, elektroonika

Piletid Piletilevis 14/16€
ja tund enne algust kohapeal 20€

 

 

Puuluup läheneb hiiu kandle mängutehnikale ja repertuaarile mänguliselt, laenates ja segades erinevatest muusikatraditsioonidest pärit motiive. Puuluup juhib hiiu kandle jõhvkeelte võnked läbi efektiplokkide ja luuperi ning kasutab alternatiivseid mängutehnikaid ja heli tekitamise võimalusi. Hiiu kandle mahedale sahinale lisanduvad elektrooniliselt võimendatud kajad, koputused, kriuksud ja krabinad. Kõlade virvarris säilitatakse läbiva joonena siiski pilli naturaalne helivärv. Tekib kahekõne pilli tuttava loomuliku heli ning selle elektrooniliste variatsioonide vahel. Muusika on kohati tantsuliselt pulseeriva rütmiga ning kohati filmilik ja tume, hiilib muistsete Vormsi talharpamängijate kambrites ja kandub neist oi kui kaugele... Kõige sellega avaldab Puuluup austust hiiu kandlele nii tema traditsioonis kui ka tänapäeva uutes võimalustes. Inspiratsiooni ammutatakse Vormsi öödest, novembrikuu trammidest, haiglates tervenejatest ja Antonio Vivaldist.

Puuluup on psühhofolgist tuntud mõiste, kus pilli kõlakastist tekkiva resonantsi abil pannakse kajama terve puu (vahel ka kogu mets). Iseloomulikud on korduvad helimotiivid, mis põrkuvad puult puule ja sumbuvad samblasse. Teateid puuluubi kasutamisest leiab juba 14. sajandist, rahvapärimuses leiab otsese viite puuluubile vanasõnast "Kuidas metsa hüüad, nõnda vastu kostab" (EV 6762:75). Elektroonilises puuluubis kasutatakse metsa asemel efektiplokke (vt. Teder & Veisson VPMF 2014).

Hiiu kannel on enam kui 1000 aastat vana pill - kõikide poogenpillide esiisa. Vana rahvapill, millel autente kõla ja lai võimaluste spekter, mitte ainult rahavamuusika.

Kui sa veel ei tea, kes on Puuluup siis vaata siia: https://www.youtube.com/watch?v=wCI3rwKCUZc


KATEGOORIAD: Kontserdid